Coś dla miłośników statystyk

Utworzono: 17.01.2020

 

Na półmetku fazy zasadniczej PlusLigi przygotowaliśmy kilka ciekawostek statystycznych dla wszystkich fanów siatkarskiej analityki.

Przygotowanie artykułu nie byłoby możliwe bez pomocy statystyka Aluron Virtu CMC Zawiercie, Krzyśka Makaryka, który przeanalizował wszystkie mecze PlusLigi rozegrane do 10 stycznia 2020 roku (a więc bez spotkań Cuprum Lubin – MKS Ślepsk Malow Suwałki oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – BKS Visła Bydgoszcz). Stąd też można mieć pewność, że elementy takie jak np. dokładność przyjęcia czy obrony były oceniane tak samo surowo. Do dalszej analizy użyliśmy programu Science Untangled współtworzonego przez trenera Jurajskich Rycerzy Marka Lebedewa.

Pierwszą statystyką, którą przygotowaliśmy, jest skuteczność indywidualna zawodników w wyrównanych końcówkach, a więc tzw. “po 20. punkcie”. Za wyznacznik przyjęliśmy sytuację, gdy oba zespoły dzielą maksymalnie 3 punkty, a jeden z nich zdobył ich już w danym secie co najmniej 21.
Minimalna liczba prób, by znaleźć się w zestawieniu, to 20 ataków, a ranking został posegregowany według procentowej liczby ataków, po których akcja ostatecznie zakończyła się punktem dla drużyny gracza atakującego (niezależnie do tego, jak długo trwała wymiana).

Atak w wyrównanych końcówkach

Na tapet wzięliśmy też grę środkiem. Porównaliśmy, jak skuteczne są w tym elemencie zespoły wraz z wyszczególnieniem, z iloma blokującymi muszą radzić sobie najczęściej środkowi.

Ataki środkiem

Sprawdziliśmy też, jak wygląda ten sam element, ale w momencie, gdy rozgrywający decydują się zagrać środkiem mimo dogrania (zarówno przyjęcia, jak i obrony) w okolice 3 metrów od siatki…

Ataki środkiem przy dograniu w okolice 3 metra

… oraz dogrania negatywnego, gdy mimo tego rozgrywający postanawiają zaryzykować tzw. “wrzutkę” do środkowego:

Ataki środkiem przy złym dograniu

Pod lupę wzięliśmy także sytuacje, gdy piłki do ataku nie może wystawić rozgrywający i musi wyręczyć go w tym inny zawodnik:

Ataki po wystawach zawodników z pola

Na koniec przyjrzeliśmy się sytuacjom, gdy rozgrywający wystawia piłkę do zawodnika, który chwilę wcześniej przyjmował serwis przeciwnika:

Ataki zawodników po własnym przyjęciu

Biuro Prasowe Aluron Virtu CMC Zawiercie

SPONSORZY

Zobacz wszystkich

OFICJALNA STRONA
Aluron CMC Warta Zawiercie

Aluron CMC Warta Zawiercie 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony www Śląsk

Aluron CMC Warta Zawiercie